Arduino Devreleri

Arduino Mikrodenetleyicilerinden Atmega328p

Arduino kartları üzerinde Atmel firmasının çeşitli mikrodenetleyicileri bulunuyor. Arduino Uno, Mini gibi modellerde Atmega328p’yi görüyoruz. Eğer Atmega 328p hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve içerisindeki kaydedicileri (registers), modülleri ve elektriksel karakteristiklerini görmek istiyorsanız onun dökümanına (datasheet) bakabilirsiniz. Dökümana Atmel’in sitesindeki şu linkten ulaşabilirsiniz. (Dikkat boyutu 35 MB)

Resim

Dökümanın büyüklüğü (600 küsür sayfa) sizi korkutmasın. Bunun 300 küsür sayfasını elektriksel karakteristikler oluşturuyor. Diğer bölümlerde ise mikrodenetleyicinin modülleri ve ana işlem birimi (CPU) ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Bu döküman özellikle  yeni Arduino kütüphaneleri yazacak arkadaşların işine çok yarayacaktır. Arduino kütüphanelerinin içinde geçen işlemleri anlamak için de yine bu dökümana bakabilirsiniz.ArduinoTurkiye ProtoShield

Arduino ve breadboard ikilisi her zaman projelere giriştiğimizde elimizin altında olan araçlardır. Breadbord ile çok hızlı bir şekilde projenizi geliştirebilirsiniz. Breadbord ile ilgili bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz. Projenizi breadboard üzerinde bitirip bunun kalıcı olmasını istediğinizde breadboard üzerinden projenizi başka bir taşıyıcı platforma taşımanız gerekmektedir “shield” olarak adlandırılan bu eklentiler mevcut arduino uno nuzun üzerine bindirilerek daha derli toplu her an çalışan son ürün haline gelmektedir.

Eklentiler/Shieldler çok amaçlı şekillerde dizayn edilmektedirler. Yapacağınız işe uygun bir eklentiyi Arduino uno üzerine bindirerek bir anda inanılmaz bir araç haline dönüşmektedir. Bir shield ile arduino uno nuz bir ev otomasyonu kontrol aracı haline gelebilir evinizdeki bir çok elektrikli cihazı otomatik veya siz istediğinizde açılıp kapanmasını sağlayabilir yada bir bilgi toplama aracı haline gelip fabrikanızdaki fırının sıcaklık kontrolunu yapabilir, üretim hattındaki ürünlerin sayılmasını veya seçilmesini kontrol edebilir. Bir başka eklenti ile bir robotu, bir tankı kendi kendine hareket eder hale getirebilirsiniz. Shieldler/Eklentiler sayılamayacak kadar çoktur diyebiliriz ve her gün bir yenisi çıkmaktadır.

Arduino Türkiye olarak biz de bu aşamaları beraberce yaşamak için bir eklenti geliştirdik adını ProtoShield koyduk. Proto dememizin sebebi bu eklenti/shield ile istediğiniz tasarımı/prototipi bu bord üzerinde kalıcı olarak inşa etmenizi sağlayacak bir yapısı olmasından kaynaklanmaktadır.

Aşağıda ProtoShieldin önünden(üstteki) ve arkasından(alttaki) alınmış bir görüntü vardır.

ResimShield in sağ ve solunda sıralanmış pinler Arduino Uno ile tam uyumludur bu pinleri nasıl bağlayacağınızı yazının 2. bölümünde fotoğraflı olarak anlatacağım.

ArduinoTurkiye ProtoBoard’ın orta kısmını elektronik parçaların yerleştirilmesi için kullanmaktayız bu orta bölümün hemen yanlarında ise 5V ve GND hatlarını görmektesiniz buradaki hatlardan devrenizin ihtiyacı olan voltajları alabilirsiniz. Arduino ile iletişim kuracağınız bacaklar ise devrenin endışıda kenarında  isimleri ile gösterilmiştir. Ayrıca ihtiyacınız olabilecek 2 adet led ve bir adet buton ile bir adet reset butonu da protoshied üzerinde yer almaktadır.

Üstteki ProtoShield in alt kısmında ise ayrıca D1, D0, gnd, 5v, 3.3v çıkışları yönlendirilmiştir. arduinoda d1 ve d0 iletişim hattı olan rx/tx bacakları olduğundan bu kısıma bağlayacağınız bir bluetooth modül ile Protoshield üzerinden arduinonuz kablosuz olarak sizinle iletişim sağlayacak bir hale dönüşmüş de olacaktır.

Bu yazı şimdilik bu kadar sonraki bölümde protoshield in bacak bağlantılarının nasıl yapılacağını anlatacağım.

LED

Resim
Elektronikte kullanılan malzemelerden biride LED yani ışık yayan diyottur. Bütün işi ışık yaymak olan bu malzemeyi sihirli yapan şey ise elektriği bir yöne iletirken diğer yönde iletememesidir bu özelliğe “yarı iletken” lik denmektedir. (2 Yıl sonra düzeltme: Yarı iletkenlik ve tek yönlü iletim ile ilgili doğru anlatım aşağıda A.Münip Önizin yorumunda belirttiği gibidir kendisine bilgilendirmesinden dolayı teşekkür ederiz.)

Topu topu 2 bacağı olan bu malzemenin bir bacağına (-) voltaj diğer bacağına ( ) voltaj verildiğinde parlamaya başlar eğer ters bağlarsanız birşey olmaz parlamaz. Bu özelliği Arduino üzerinde şu yazımızda test etmiştik.

Bir diğer kullanım şekli ise birden fazla LED i bir arada kullanarak daha anlamlı bir şey yapmak ifade etmek olabilir
Örnek:
Resim

Ledler seri ve paralel olarak bağlanarak bir arada kullanılabilir. Her elektronik malzemenin birde şematik gösterimi olduğundan Ledleri de diyot şeklinin üstüne yan şekilde konan 2 küçük ok ile bunun ışık yayın bir şey olduğu anlatılmaya çalışılır.

Bu şema da ledi bol bulup canı sıkılan birinin ledleri ve dirençleri seri paralel bağlayarak bir şey yapmak istemesini ifade eder.

Ledlerin çalışması için maksimum voltajlar belirlenmiştir.
Kırmızı led 2.2 volt, yeşil led 3.2 volt ve beyaz-mavi ledlere 3.4 volt tan fazla voltaj vermemek gerekir daha fazla voltaj verirseniz bozulur duman çıkartır, yapmayın öyle şeyler delimisiniz.

Ledlerin ömürleri oldukça uzundur çalışma akımları ve voltajlarına dikkat edildiğinde minimum 10 bin saat çalışabilirler.
Ledlerin yaydığı ışık dalga boyu gözle görülenden kızıl ötesine kadar geniş bir alanı kaplar. Ayrıca Laser Led lerin icad edilmesi ile birlikte CD çalarlarar ve CD yazıcılar gerçekleştirilmiştir. Ledin bulunmasından sonraki en büyük icad ise TV uzaktan kumandasında kullanılarak insanlığın başına büyük bir iş açılmıştır .

Led için bu kadar bilgi şimdilik yeterlidir sanırım… Ledin ilginç kullanım yerlerini yorumlarda yazarsınız artık.

Bu içerik 21.12.2015 tarihinde yayınlandı ve toplam 1509 kez okundu.